Ця стаття - про популярні механіки завдань в квестах та різних проектах інтелектуальних ігор, що допоможе новачкам розібратись та може бути використана як помічник.
Наприклад:
Тут загаданий фільм - "Містер і місіс Сміт"
Тут загаданий твір - "Містер Мерседес"
Наприклад:
Тут загаданий твір - "Маленький принц" (маленький принт)
Наприклад:
Стібав тупих зірок в тв-програмі,
тепер дивиться їх сторіз в інстаграмі.
Тут загадана людина - Олексій Дурнєв
АБО:
...
І чотирнадцятий пішов.
І серце вглибині заграло,
Що вже дитячий вік пройшов.
Пропущений рядок з віршу - "Мені тринадцяти минало"
Наприклад:
Фрагментом загаданий предмет - стілець
Гіфкою загаданий момент із фільму - "Великий Гетсбі"
Наприклад:
Тут загадана пісня - "Cry me a river"
Тут загадана пісня - "Say it right"
Наприклад:
Тут загаданий рядок "На 9 этаже медведи и фаберже" - пісня Бумбокс - "Хоттабич"
Наприклад:
..е.а.ія .а.о, .а.о ..е.а.ія .о...і.ає .о.е, а .о.а .и.іє .а..і.а. .е.і, .а.о, .о.и..о.у .о.у .е .о.у.и ..оє .і..е ..о.о
Тут загадана пісня - "Стефанія"
Наприклад:
Тут загаданий фразеологізм - білими нитками шито
Наприклад:
Тут загадане словосполучення - Холодна війна
Наприклад:
ВтЗШо - "Втеча з Шоушенку"
СоПаБо - "Собор Паризької Богоматері"
Наприклад:
уВР366Д - у високосному році 366 днів
КМ9Ж - кішка має 9 життів
Наприклад:
Тут загадане поняття - мем (кіт Степан, "астанавітєсь", пакет АТБ - досить відомі українські інтернет-меми)
Або поскладніше:
Зображені пілот, джаз, аккорд та одіссей. Це все моделі автівок Хонда. Відповідь - Хонда
Наприклад:
Тут загадане слово - бабки (або бабки бабки)
Наприклад:
Тут загадане слово - ненажера
Наприклад:
За зморшками на старому лбу
Скажи, скільки років вже живу?
Тут загадані часточки чоло і вік - чоловік
Наприклад:
грабіжник рами - ворскла
мі ставка насип є з песо - реконвалесцент
Наприклад:
кошмарет - сонет
вамона - валіза
Наприклад:
Двох лугів плід - одного поля ягода
Жовтий фут - "Зелена миля"
Наприклад:
церква хвора - church ill - Черчілль
або:
wall core dove - волкодав
Наприклад:
Прозаїк (2) + невдаха (3) + покарання (3) = завдання
Наприклад:
сальМА + СКАрлет = маска
Наприклад:
гірська тварина за розміром дуже невеличка - лама мала (мала лама)
їхав в авто з шашечками на операцію з приводу порожнинного утворення - таксі кіста
Наприклад:
аваТАР ТАРантіно сТАРк
або:
один з представників народу балкан біля Собору Святого Петра згадував де знаходиться умовна лінія, що поділяє землю на північ та південь - хорВАТ ВАТикан екВАТор
Наприклад анаграматриця з минулого пункту:
ТАР + ВАТ = втрата
Наприклад:
сховані літери И В О Л М С - символ
Наприклад:
відповідь - дорБЛЮдо
або:
Кинув дітей в сумку і опинився між Аргентиною і Бразилією - кенгУРУгвай
Наприклад недоциклоїд:
пікаЧУкЧАШКАЛАстіКАтаНАПОРШЕстеренКАзіНОутбУКроп
Наприклад:
перелив воду з однієї керамічною тари в скляну поменше - чашка чарка (або чарка чашка, зазвичай немає принципового значення)
або перетворіть гору на золу: гора - кора - кола - зола
Наприклад:
написав звіт командиру про те як пес виконав команду - рапорт апорт (або апорт рапорт, зазвичай немає принципового значення)
Наприклад:
засіб індивідуального захисту пом'явся, тож довелося пофіксити це - маска праска (або праска маска, зазвичай немає принципового значення)
Далі 3 складних формати, що є різними комбінаціями метаграм, логогрифів та анаграм.
Наприклад:
одягнув засіб індивідуального захисту, щоб зібрати мед в селі - маска пасіка (або пасіка маска, зазвичай немає принципового значення)
Наприклад:
націпив засіб індивідуального захисту мов тканину для гойдання між 2 деревами - маска гамак (або гамак маска, зазвичай немає принципового значення)
Наприклад:
побачив засіб індивідуального захисту на корінній мешканці Таїланду - маска сіамка (або сіамка маска, зазвичай немає принципового значення)
Ось так виглядає приклад вже розв'язаної олімпійки:
На прикладі олімпійки з минулого пункту: маючи слово "посол", треба відкрити всі інші 30 секторів.
Завдання в майже всіх вищеописаних форматах можуть даватись за допомогою картинок, тексту, віршами, авторським малюнком, іграми типу крокодилу та еліасу, іншими мовами (зокрема англійською), а також колажем та звалищем і бозна чим що. Колаж - коли на одному великому полотні одночасно багато (зазвичай однакових за форматом) завдань. Приклади: колаж недословосполучень і відповіді до нього; колаж мюзиклів і відповіді до нього. Звалище - коли вперемішку видані багато завдань таблицею (частіше різних форматів), які треба вичленовувати і об'єднувати одне з одним для розв'язання. Приклади зі звалищами лише одного формату: звалище фільмів з чисельниками в назвах і його рішення; звалище матриць і його рішення.
Алфавіти і мови:
Використовуються часто за механікою цифри-літери і навпаки
Давні германські літери І–ХІІ ст. Зібрані в рунічній абетці — футарку
Система письма нез'ясованого походження, що у Середньовіччі використовувалася приховування від неприсвячених різних таємних текстів
Мови, що були вигадані і використовувались у творах Дж. Р. Р. Толкіна про Середзем'я.
Мова гномів - Кхуздул, метод писемності - Кірт:
Мова ельфів - Синдарин, метод писемності - Тенгвар:
Вигаданий алфавіт, який використовувався для запису основної галактичної мови в кінофраншизі "Зоряні війни"
Штучна мова, розроблена для раси клінгонців у фантастичному всесвіті «Зоряний шлях» (англ. Star Trek). Алфавіт:
Вигадана і використовувалась як рідна мова Супермена у всесвіті коміксів DC. Алфавіт:
Абетки, коди і шифри з простою заміною літер на символи або набори знаків:
Названа за ім'ям розробника Семюела Морзе, який запропонував її в 1838. Відтворення графічних знаків через комбінації крапок і тире - це її головна функція. Часто загадується через щось довге (тире) і щось коротке (крапка). Нижче подані український та англійський варіанти і мнемонічне правило для вивчення
В алфавіті акрофонічно присвоюють кодові слова літерам англійської абетки (Alpha для A, Bravo для B і т.д.) так, що критичні поєднання букв і цифр можуть бути вимовлені та зрозумілі для тих, хто приймає та передає голосові повідомлення по радіо або телефону незалежно від їх рідної мови.
Рельєфно-крапковий шрифт для написання і читання людьми з порушенням зору, розроблений французом Луїсом Брайлем. В основі шрифту лежить комбінація шести крапок. Нижче подані український та англійський варіанти і принцип формування літер (мнемонічне правило для вивчення)
Шрифт для сліпих, в якому використовуються спрощені рельєфні латинські літери. Прихильники цієї системи стверджують, що вона простіша в розумінні, ніж шрифт Брайля. Шрифт Муна використовується в основному людьми, що втратили зір в зрілому віці, вже знаючими форму літер. Нижче алфавіт для літер і для цифр
Це вид спеціального спілкування, який дає змогу позначати цілі слова, а також літери алфавіту певними жестами. Жестову мову для обміну інформацією використовують як люди з вадами голосових зв'язок та слуху, так і люди без таких вад. Нижче подані український та англійський варіанти
Це спосіб комунікації, що застосовується на флоті. Кожен умовний знак зображується певним положенням рук сигналіста-семафорника з прапорцями
Метод приховування секретного повідомлення, вигаданий Френсісом Беконом на початку XVII століття. Він розробляв шифри, які б дозволяли передавати секретні повідомлення в звичайних текстах так, щоб ніхто не знав про ці повідомлення. Шифр базується на двійковому кодуванні алфавіту символами «А» і «Б», яким можна зіставити «0» і «1»
Цифровий синхронний 5-бітний код. Код розробив Жан Еміль Бодо у 1870 р. для свого телеграфу. Код вводився спеціальною п'ятикнопковою клавіатурою, натискання клавіші чи відсутність натискання відповідало передаванню чи непередаванню одного символа в п'яти-бітному коді. Кожній літері або цифрі відповідає п'ять елементарних знаків
З'явився в 30-ті роки минулого століття, на які в США припав початок популярності бульварного чтива. Поданий шифр з'явився в серії книг, де головним героєм був персонаж "Тінь" ("Shadow")
Шифр був в однойменному оповіданні англійського письменника Артура Конана Дойля про детектива Шерлока Холмса і доктора Ватсона. В оповіданні великий детектив Шерлок Холмс викриває загадку таємничого шифру, що складається із зображень танцюючих чоловічків.
Літери представлені так, якби вони були в трьохмірній площині
Кожна літера або символ виглядає як елемент паззлу. При шифруванні вони просто поєднуються, налягаючи одна на одну, як власне і цілі паззли
Це п'ятиклітинні поліміно, тобто пласкі фігури, кожна з яких складається з п'яти однакових квадратів, з'єднаних між собою сторонами ("ходом шахматної тури").
Геометрично простий шифр підстановки, в якому кожній літері алфавіту ставиться у відповідність певна частина однієї з чотирьох сіток. Вся складність даного шифру полягає в тому, щоб визначити, за яким законом кожної букви алфавіту відводиться місце в одній із чотирьох сіток. Але шифр це віднесений саме в цей блок, тому що найчастіше використовуються 2 принципи розташувань літер за алфавітним порядком в сітках, що подані нижче.
Це перший варіант, з яким асоціюють також назву "PigPen":
Це інший варіант:
Шифри і коди, пов'язані з криптографією і математикою:
Атбаш - простий шифр підстановки, що пішов з івриту. Даним алгоритмом зашифровано частину біблійних текстів. Правило шифрування полягає в тому що, перша буква алфавіту замінюється останньою, друга — передостанньою і так далі. Приклад для різних алфавітів виглядає так:
Один з тайнописів, що вживався в старослов'янській літературі. Назва очевидно пішла від лат. littera. Проста літорея (також відома як «тарабарська грамота») виконувалась таким чином. Писали приголосні в два ряди, цей запис і слугував ключем шифру:
При шифруванні уживали верхні літери замість нижніх і навпаки, причому голосні писали без змін (наприклад, слово «Вікіпедія» може бути записане як «Шітінеція»).
Це вид шифру, в якому кожен елемент відкритого тексту (кожна літера чи слово) замінюється на вказівник (наприклад, номер сторінки, рядка/стовпця, слова, літери) аналогічного елемента в додатковому тексті-ключі. Для дешифрування необхідно мати закритий текст, так і додатковий текст-ключ. Як додатковий текст часто використовували поширені книги, або книги, які з великою ймовірністю були і у відправника, і в адресата, або просто цифри. В квестах використовуватись можут не лише книги, це можуть бути довгі написи на пам'ятниках, вивіски, білборди. Існує декілька варіацій цього шифру, але на прикладі розглянемо найпростіший:
Візьмемо цей вірш як початковий текст, а текст-ключ буде "1.2.1 4.1.4 6.2.4 7.1.4 13.1.1", де зазначені номер рядка, номер слова і номер літери: виходить "ТАРАС"
Решітка Кардано - історично перша відома шифрувальна решітка, трафарет, що застосовувався для шифрування та дешифрування, виконаний у формі прямокутної (найчастіше квадратної) таблиці-картки, частина ділянок якої вирізана, і через які наносився шифротекст. Порожні поля тексту заповнювалися іншим текстом для маскування повідомлень під звичайні послання - таким чином, застосування решітки є однією з форм стеганографії. Запропонована в 1550 Джероламо Кардано. Відомо про досить широке використання решітки у листуванні XVI-XVIII століття - зокрема, вважається, що її застосовував кардинал Рішельє, звідти і назва шифру.
Результат: Spain sails in may to arms
Шифр Цезаря або шифр зсуву — симетричний моноалфавітний алгоритм шифрування, в якому кожна буква відкритого тексту заміняється на ту, що віддалена від неї в алфавіті на сталу кількість позицій. Римський імператор Юлій Цезар використовував для приватного листування шифр зсуву з ключем 3 — замість літери A підставляв D, замість B — E і так далі. Метод Цезаря не надає майже ніякого криптографічного захисту, але він ліг в основу дещо складніших алгоритмів, наприклад шифру Віженера.
Варіант шифру зсуву ROT13 використовується в англомовному сегменті інтернету для приховування спойлерів, розгадок головоломок тощо:
Шифр Віженера — поліалфавітний шифр, який як ключ використовує слово. Ключове слово повторюється, поки не отримано необхідну довжину повідомлення. По вертикалі вибираємо літери відкритого тексту, а по горизонталі — ключа, на перетині цих значень отримуємо знаки шифротексту:
Наприклад: Відкритий текст: «полі/алфа/вітн/ий ши/фр»; Ключ: «ключ/ключ/ключ/кл юч/кл»; Шифротекст: «аайд/кьтч/мцрі/фш цґ/дв».
Поліалфавітний підстановочний шифр створений графом Гронсфельдом (керівником першої дешифрувальної служби Німеччини) в XVII столітті. Шифр можна вважати удосконаленням шифру Цезаря і Віженера. Візуально схожий на Віженера, відмінність в тому, що в якості ключа застосовуються цифри:
Наприклад. Нехай дано вихідний текст: C = «GRONSFELD» і ключ: K = «2015». Довжина тексту — 9 символів, отже й довжина ключа також повинна дорівнювати 9 символам. K = «201520152». Шифротекст (C) буде «IRPSUFFQF»
Шифр Плейфера або квадрат Плейфера — ручна симетрична техніка шифрування, в якій вперше використано заміну біграм. Шифр у 1854 році винайшов англійський фізик Чарльз Вітстон, але він отримав ім'я лорда Лайона Плейфера, який просував використання цієї системи у державній службі. Цей метод передбачає шифрування пар символів (біграм) замість одиночних символів, як у шифрі підстановки й у більш складних системах шифрування Віженера. Через це шифр Плейфера стійкіший до злому методом частотного аналізу та один з найскладніших в цій статті (рекомендуємо користуватись дешифраторами)
Шифр Плейфера використовує матрицю 5х5 (для латинського алфавіту, для кириличного алфавіту можливо збільшити розмір матриці до 4х8), що містить ключове слово або фразу. Для створення матриці й використання шифру досить запам'ятати ключові слова й чотири простих правила. Щоб скласти ключову матрицю, в першу чергу потрібно заповнити порожні клітинки матриці буквами ключового слова (без запису символів, які повторюються), потім заповнити пусті клітинки матриці символами алфавіту, що не зустрічаються в ключовому слові, по порядку (в англійських текстах зазвичай опускається символ «Q», щоб зменшити алфавіт, в інших версіях «I» і «J» об'єднуються в одну клітинку). Ключове слово можна записувати у верхніх рядках матриці зліва направо, або якимось іншим чином, наприклад, по спіралі з лівого верхнього кута до центру. Ключове слово, доповнене алфавітом, становить матрицю 5х5 і є ключем шифру.
Для того щоб зашифрувати повідомлення, необхідно розбити його на біграми (групи з двох символів), наприклад «Hello World» стає «HE LL OW OR LD», і відшукати ці біграми в таблиці. Два символи біграми відповідають протилежним кутам прямокутника в ключовий матриці. Визначаємо положення кутів цього прямокутника відносно один одного. Потім, керуючись наступними 4 правилами, зашифровуємо пари символів вихідного тексту:
1. Якщо два символи біграми збігаються (або якщо залишився один символ), додаємо після першого символу «Х», зашифровуємо нову пару символів і продовжуємо. У деяких варіантах шифру Плейфера замість «Х» використовується «Q».
2. Якщо символи біграми вихідного тексту зустрічаються в одному рядку, то ці символи замінюються на символи, розташовані в найближчих стовпцях праворуч від відповідних символів. Якщо символ є останнім в рядку, то він замінюється на перший символ цього ж рядка.
3. Якщо символи біграми вихідного тексту зустрічаються в одному стовпці, то вони перетворюються в символи того ж стовпця, що знаходяться безпосередньо під ними. Якщо символ є нижнім в стовпці, то він замінюється на перший символ цього ж стовпця.
4. Якщо символи біграми вихідного тексту знаходяться в різних стовпчиках і різних рядках, то вони замінюються на символи, що знаходяться в тих же рядках, але відповідні іншим кутам прямокутника.
Для розшифровки необхідно використовувати інверсію цих чотирьох правил, відкидаючи символи «Х» (або «Q»), якщо вони не несуть сенсу в початковому повідомленні..
Приклад квадрату для ключа "playfair example"
Ось таким чином за допомогою квадрату за цим ключем кодуємо слово HIDE - отримуємо шифротекст BMOD
Квадрат Полібія, також відомий як шахова дошка Полібія — оригінальний код простої заміни, одна з найдавніших систем кодування, запропонована Полібієм (грецький історик, полководець, державний діяч, III століття до н. е.). Цей спосіб кодування спочатку застосовувався для грецької абетки, але потім поширився на інші мови. Також є дані, що цим шифром за допомогою перестукування користувались у в'язницях, звідси альтернативна назва
До кожної мови окремо складається таблиця шифрування з певною кількістю пронумерованих рядків та стовпців (бажано - однаковою). Приклади таблиць для англійської та української:
І далі існує декілька принципів шифрування за допомогою квадрата Полібія. Нижче наведено приклади двох простіших з них:
1й: Для шифрування на квадраті знаходили букву тексту і вставляли в шифровку нижню від неї в тому ж стовпці. Якщо буква була в нижньому рядку, то брали верхню з того ж стовпця. Наприклад, шифруємо слово "SOMETEXT", після шифрування отримуємо "XTRKYKCY".
2й: В кожної літери є своя "координата", що отримується за горизонтальним і вертикальним розташуванням. Наприклад, слово "SOMETEXT" має координати 34 43 23 51 44 51 35 44. Цей метод можна використовувати за допомогою перестукування за кількістю стуків, як вкзано в описі шифру.
Скитала (грец. «палиця») — пристрій шифрування, який використовувався у Стародавній Спарті. Являла собою дерев'яний циліндр, на який намотувалась шкіряна стрічка. Перпендикулярно стрічці писалось повідомлення, потім стрічка розмотувалась і передавалась одержувачу. Шифр Скитала — типовий представник перестановочних шифрів. Ключем є діаметр циліндра.
Римська система числення, що використовувалася стародавніми римлянами, базується на використанні особливих знаків (літер латинської абетки) для десяткових розрядів I = 1, X = 10, С = 100, М = 1000 та їх половин V = 5, L = 50, D = 500. Натуральні числа записуються за допомогою повторення цих цифр. При цьому, якщо більша цифра стоїть перед меншою, то вони додаються (принцип додавання), якщо ж менша перед більшою, то менша віднімається від більшої (принцип віднімання). Останнє правило застосовується тільки для уникнення чотириразового повторення однієї цифри. Наприклад, I, X, С ставляться відповідно перед X, С, М для позначення 9, 90, 900 або перед V, L, D для позначення 4, 40, 400. Наприклад, VI = 5 + 1 = 6, IV = 5 – 1 = 4 (замість IIII). XIX = 10 + 10 – 1 = 19 (замість XVIIII), XL = 50 – 10 = 40 (замість XXXX), XXXIII = 10 + 10 + 10 + 1 + 1 + 1 = 33 тощо
Системою числення, або нумерацією, називається сукупність правил і знаків, за допомогою яких можна відобразити (кодувати) будь-яке невід'ємне число. Табличка з тими що найчастіше використовуються:
ASCII (акронім від назви Американський стандартний код для інформаційного обміну, англ. American Standard Code for Information Interchange) в обчислювальній техніці — система кодів, у якій числа від 0 до 127 включно поставлені у відповідність літерам, цифрам і символам пунктуації. Наприклад, 45 відповідає знаку переносу, а 65 — літері «А» великій. Перші 32 коди використовуються для керівних функцій, на зразок введення і стирання попереднього символу. Табличка з деякими символами:
ALT-код — код, символи якого викликаються за допомогою кнопки Alt і цифр на NUM-PAD'і. Табличка з деякими:
Звісно ж, це лише стислий перелік шифрів - найрозповсюдженіших за нашою думкою. Ну і нижче додатково також авторський перелік відомих тем для завдань, що часто зустрічаються в іграх.
Хімія: 1. Періодична таблиця елементів Менделєєва (ще варіант); 2. Формули різних хімічних речовин
Фізика: 3. Фізичні формули; 4. Фізичні величини (їх позначення літерами, одиниці вимірювання, конвертація)
Математика: 5. Математичні формули і рівняння; 6. Числа Фібоначчі
Музика: 7. Ноти (і їх позначення літерами); 8. Сольресоль (мова музики)
Спорт: 9. Олимпіади, різні чемпіонати/змагання та їх переможці; 10. Шари в пулі (більярді)
Медицина: 11. Таблиці для перевірки зору (Снеллена та Сівцева); 12. Групи крові; 13. Структура і шифр ДНК
Економіка: 14. Гроші (валюти) та їх конвертація; 15. Купюри/монети та зображення на їх сторонах (постаті, споруди; наприклад: українські банкноти), знаки для сліпих; 16. Логотипи брендів (наприклад автомобілей)
Астрологія: 17. Знаки зодіаку; 18. Сузір'я та китайський зодіак (гороскоп); 19. Планети та різні об'єкти космосу
Інформатика: 20. Назви і коди кольорів; 21. Версії windows, android та різних програм; 22. Юнікод; 23. QR-коди; 24. Розкладки клавіатури компьютера (ua, en) або кнопкових телефонів (також т9)
Географія: 25. Прапори країн; 26. Телефонні коди країн; 27. Інтернет-домени країн; 28. Штрих-коди; 29. Поштові індекси (наприклад: України); 30. Часові пояси (UTC) або місцевий час (GMT); 31. Автомобільні коди (номери) різних країн або областей України; 32. Схеми громадського транспорту (часто - метро, наприклад - Києва, Харкова, Дніпра); 33. Аеропорти та коди IATA і ICAO, космодроми; 34. Літерні позначення вокзалів (авто- та залізничних); 35. Позначення штатів США (US-PS)
В квестах на реальній місцевості за допомогою будь-чого, що описано в даній статті, загадуються вулиці, об'єкти (магазини, заклади, пам'ятники тощо), адреси, перехрестя вулиць (проспектів, перевулків, бульварів тощо) і також географічні координати (при чому координати можуть бути в 2 виглядах; наприклад, монумент "Батьківщина-мати" має координати 50.426441, 30.562914 або 50°25'35.2"N 30°33'46.5"E.
В онлайн-іграх це реалізується через google street view та google-панорами (увімкнення тут). Ці режими дозволяють віртуально подорожувати в багатьох місцях світу; наприклад, біля Пізанської вежі: street view (лінії на мапах) та кругові панорами (кружечки на мапах).
Лайфхак для новачків: існують сайти, додатки, боти, що суттєво спрощують розв'язання завдань. Це анаграмайзери, пошук слів по масці, асоціатори, гугл-об'єктив, шазам, дешифратори тощо.
Щоб потренуватись, можна пограти в безкоштовні навчально-фанові ігри.
Наші авторські одиночні ігри: Old School online, Міні-звалище online, Чемпіонат світу з олімпійок online; і платні командні: Сапер online, КлікоМатриця online
Старі ігри (на русском языке): Эпицентр Событий, Штурмовая "Солянка", Штурмовая "50 загадок".
(с) mal (tg: @slowpokeeer)