Ця стаття - про популярні механіки завдань в квестах та різних проектах інтелектуальних ігор, що допоможе новачкам розібратись та може бути використана як помічник.

35 популярних класичних форматів:
1. Альтернативні назви (обкладинки, афіші) Авторською логікою, зазвичай картинками, загадані будь-які назви (фільмів, творів, об'єктів, картин, пісень, гуртів тощо - зазвичай вказується в завданні).

Наприклад:

Тут загаданий фільм - "Містер і місіс Сміт"

Тут загаданий твір - "Містер Мерседес"

2. Ходіння по мухахЦе ті ж самі назви, що і з пункту 1, але змінені на 1 літеру. Є ще варіант, що додана або прибрана 1 літера (ми його називаємо "ходіння по мурках"). Назва формату вкладає в себе його сенс. Є твір "ходіння по муках", змінюємо на 1 літеру, отримуємо "ходіння по мухах". При вирішенні завдання ж хід логіки зворотній.

Наприклад:

Тут загаданий твір - "Маленький принц" (маленький принт)

3. Нескінченні віршіУ віршованій формі в кінці не вистачає загаданого когось або чогось (може римуватись і укладатись в такт).

Наприклад:

Стібав тупих зірок в тв-програмі,
тепер дивиться їх сторіз в інстаграмі.

Тут загадана людина - Олексій Дурнєв

АБО:

...
І чотирнадцятий пішов.
І серце вглибині заграло,
Що вже дитячий вік пройшов.

Пропущений рядок з віршу - "Мені тринадцяти минало"

4. Вгадай за кадром/фрагментиЗображується частина предмету або кадр/гіфка/відеовідрізок із фільму, серіалу, мультфильму, кліпу тощо, і треба зрозуміти що це таке. 

Наприклад:

Фрагментом загаданий предмет - стілець

Гіфкою загаданий момент із фільму - "Великий Гетсбі"

5. Вгадай мелодіюЗа вирізаним відривком або кавером загадана якась пісня. Може ще бути пісня, що програється задом наперед або з якимось оранжуванням.

Наприклад:

Тут загадана пісня - "Cry me a river"

Тут загадана пісня - "Say it right"

6. Пісні в картинкахКартинками загаданий(і) рядок(и) з пісні. Ще може бути текст переведений через інші мови, або з підміною понять (але це не зовсім з цієї опери).

Наприклад:

Тут загаданий рядок "На 9 этаже медведи и фаберже" - пісня Бумбокс - "Хоттабич"

7. Голосний маршЗ тексту пісні викинуті всі приголосні.

Наприклад:

..е.а.ія .а.о, .а.о ..е.а.ія .о...і.ає .о.е, а .о.а .и.іє .а..і.а. .е.і, .а.о, .о.и..о.у .о.у .е .о.у.и ..оє .і..е ..о.о

Тут загадана пісня - "Стефанія"

8. Фразеологізми/прислів'яАвторською логікою загадані стійкі словосполучення або приказки.

Наприклад:

Тут загаданий фразеологізм - білими нитками шито

9. Словосполучення/недословосполученняАвторською логікою загадане зазвичай відоме часто вживане словосполучення, зазвичай з 2 слів (часто - прикметник + іменник, але можуть бути винятки). Може бути також нестійкі, але з якоюсь родзинкою, наприклад, обидва слова починаються з однієї й тієї ж літери. Також можуть бути недословосполучення, тобто зображена тільки одна його частина (слово), а іншу треба додумати.

Наприклад:

Тут загадане словосполучення - Холодна війна

10. ГаПоІФіКаПершими двома літерами кожного слова загадані назви будь-чого (фільмів, творів, пісень, прислів'я тощо). Назва формату утворилась від прикладу (Гаррі Поттер І Філософський Камінь).

Наприклад: 

ВтЗШо - "Втеча з Шоушенку"

СоПаБо - "Собор Паризької Богоматері"

11. ЦифролітериЦифрами і першими літерами слів загадані якісь відомі (або не дуже) факти.

Наприклад:

уВР366Д - у високосному році 366 днів

КМ9Ж - кішка має 9 життів

12. АсоціаціїАвторською логікою асоціативно загадане якесь поняття, предмет або слово.

Наприклад:

Тут загадане поняття - мем (кіт Степан, "астанавітєсь", пакет АТБ - досить відомі українські інтернет-меми)

Або поскладніше:

Зображені пілот, джаз, аккорд та одіссей. Це все моделі автівок Хонда. Відповідь - Хонда

13. ОмонімиАвторською логікою загадане слово, в якого декілька різних значень, але воно пишеться однаково.

Наприклад:

Тут загадане слово - бабки (або бабки бабки)

14. РебусиКласичні ребуси, які всі знають зі школи. Але окрім стандартних використованих часточок (в, і, з, по, на, над, під, та, про, у, при, не) вони можуть бути ускладнені іншими часточками (до, за, ди, бі, ту, три=з, фор=4, тен і т.д.)

Наприклад:

Тут загадане слово - ненажера

15. ШарадиЗ декількох загаданих часточок, складених разом, виходить одне слово. Можуть бути віршовані, прозаїчні, картинками. Також можуть бути променеві шаради (картинками), коли до однієї часточки треба додавати кожний раз інші різні.

Наприклад:

За зморшками на старому лбу

Скажи, скільки років вже живу?

Тут загадані часточки чоло і вік - чоловік

16. КубраїФормат, утворений за допомогою заміни часточок в загаданому слові на синоніми, антоніми, подібне, щось навпаки або задом наперед, догори дригом тощо. Назва формату утворена згідно його сенсу. Шар ада = куб рая.

Наприклад:

грабіжник рами - ворскла

мі ставка насип є з песо - реконвалесцент

17. БашотиФормат, схожий на кубраю, але в загаданому слові заміняється лише частина слова, інша залишається незмінною. Назва формату утворена згідно його сенсу. Б ашот = бармен.

Наприклад:

кошмарет - сонет

вамона - валіза

18. КуброзагадкиЗа типом заміни в кубраях замінюються не часточки слова, а цілі слова. У відповіді маємо декілька слів або ціле речення. Таким чином може бути загадане будь-що з декількох слів, у т.ч. назви.

Наприклад:

Двох лугів плід - одного поля ягода

Жовтий фут - "Зелена миля"

19. ІнгредієнтиЧерез переклад слів на іншу мову (зазвичай англійську) утворюються часточки, які якщо об'єднати, то можна розгадати співзучне слово. Назва формату саме так і була отримана. В жадний кінець - in greedy end - інгредієнт.

Наприклад:

церква хвора - church ill - Черчілль

або:

wall core dove - волкодав

20. РозчленівкиВзявши вказану кількість літер з кожного слова (з будь-якої його частини) і склавши їх, вийде слово.

Наприклад:

Прозаїк (2) + невдаха (3) + покарання (3) = завдання

21. ГоловахвістТреба поєднати 2 слова так, щоб кінець першого та початок другого утворили нове слово. Кількість букв, котрі можуть братись, може бути вказана в завданні, а може й не бути.

Наприклад:

сальМА + СКАрлет = маска

22. АнаграмиЗ одного слова якщо перемішати всі його літери, то вийде інше слово. Картинками чи текстом чи ще чимось загадані обидва. Може бути ще різновид: зеркальні анаграми (коли анаграма отримується просто прочитанням назад; не плутати з паліндромами!)

Наприклад:

гірська тварина за розміром дуже невеличка - лама мала (мала лама)

їхав в авто з шашечками на операцію з приводу порожнинного утворення - таксі кіста

23. МатриціЗагадані 3 слова, в яких є однакові 3 зцеплені букви (без перестановок). Зрозумівши ці 3 букви, простіше розгадати всі слова.

Наприклад:

аваТАР ТАРантіно сТАРк

або:

один з представників народу балкан біля Собору Святого Петра згадував де знаходиться умовна лінія, що поділяє землю на північ та південь - хорВАТ ВАТикан екВАТор

24. АнаграматриціПісля вирішення матриць (з минулого пункту) треба взяти по 3 букви з кожної, поєднати, анаграмувати і отримати слово.

Наприклад анаграматриця з минулого пункту:

ТАР + ВАТ = втрата

25. ЛітерословиНаш авторський формат, по суті - різновид анаграми. Треба з купи літер вичленити по одній та анаграмувати всі і отримати слово.

Наприклад:

сховані літери И В О Л М С - символ

26. ГібридиВ декількох словах (зазвичай в двох) треба утворити перетин на декілька (зазвичай три) літери і отримате одне "гібридне" (зазвичай неіснуюче) слово

Наприклад:

відповідь - дорБЛЮдо

або:

Кинув дітей в сумку і опинився між Аргентиною і Бразилією - кенгУРУгвай

27. Циклоїди/недоциклоїдиПо суті, це ланцюжок з гібридів, але рідко коли перетини чітко на три букви, зазвичай від 2 букв і більше. Тобто в 1 циклоїді можуть бути перетини і на 2, і на 3, і на 4 літери і т.д. Повний циклоїд - коли його початок і кінець замкнені (тобто останнє слово є початком першого). Недоциклоїд - коли незамкнені.

Наприклад недоциклоїд:

пікаЧУкЧАШКАЛАстіКАтаНАПОРШЕстеренКАзіНОутбУКроп

28. МетаграмиЦе 2 слова, що відрізняються на одну замінену літеру. Цей формат використовується в якості механіки і в ходінні по мухах з пункту 2 цього списку. Також може бути ланцюжок метаграм, коли покроковою заміною літер треба зробити з одного слова інше.

Наприклад:

перелив воду з однієї керамічною тари в скляну поменше - чашка чарка (або чарка чашка, зазвичай немає принципового значення)

або перетворіть гору на золугора - кора - кола - зола

29. ЛогогрифиЦе 2 слова, що відрізняються на одну або декілька додану або видалену літеру. Класично - це 1 буква, але може бути й більше (зазвичай вказується в умові завдання). Також може бути ланцюжок з логогрифів, коли треба покроково додавати літери, утворюючи більші слова.

Наприклад:

написав звіт командиру про те як пес виконав команду - рапорт апорт (або апорт рапорт, зазвичай немає принципового значення)

30. БрюквиЦе формат, за якого в одному слові одна буква замінюється одночасно на дві зцеплені.

Наприклад: 

засіб індивідуального захисту пом'явся, тож довелося пофіксити це - маска праска (або праска маска, зазвичай немає принципового значення)

Далі 3 складних формати, що є різними комбінаціями метаграм, логогрифів та анаграм.

31. МетагрифиКомбінація метаграми та логогрифу. Одночасно і замінюється одна літера, і додається або вбирається інша. 

Наприклад:

одягнув засіб індивідуального захисту, щоб зібрати мед в селі - маска пасіка (або пасіка маска, зазвичай немає принципового значення)

32. МетанаграмиКомбінація метаграми та анаграми. Одночасно і замінюється одна літера, і всі вони в слові перемішуються. 

Наприклад:

націпив засіб індивідуального захисту мов тканину для гойдання між 2 деревами - маска гамак (або гамак маска, зазвичай немає принципового значення)

33. Логанаграми (плюсограми)Комбінація логогрифу та анаграми. Одночасно і додається або вбирається одна літера, і всі вони в слові перемішуються.

Наприклад:

побачив засіб індивідуального захисту на корінній мешканці Таїланду - маска сіамка (або сіамка маска, зазвичай немає принципового значення)

34. ОлімпійкаЦе такий формат, де за допомогою асоціацій, каламбурів або інших форматів (тобто в цілому - з авторської логіки) з декількох слів (зазвичай двох, але буває і трьох) треба отримувати одне і "рухатись" до вершини, щоби врешті-решт отримати фінальне слово. Стартові слова або даються одразу, або загадані чим завгодно - текстом, картинками, ребусами, іншими форматами і т.д. Кількість стартових секторів може бути різна - від 4 до 128 (а теоретично може й більше).

Ось так виглядає приклад вже розв'язаної олімпійки:

35. Зворотня олімпійкаЦе олімпійка "навпаки". Вам треба маючи тільки фінальне слово-вершину розв'язати всі інші. Здебільшого за допомогою перебору варіантів (логічного, підбору асоціацій).

На прикладі олімпійки з минулого пункту: маючи слово "посол", треба відкрити всі інші 30 секторів.

Завдання в майже всіх вищеописаних форматах можуть даватись за допомогою картинок, тексту, віршами, авторським малюнком, іграми типу крокодилу та еліасу, іншими мовами (зокрема англійською), а також колажем та звалищем і бозна чим що. Колаж - коли на одному великому полотні одночасно багато (зазвичай однакових за форматом) завдань. Приклади: колаж недословосполучень і відповіді до ньогоколаж мюзиклів і відповіді до нього. Звалище - коли вперемішку видані багато завдань таблицею (частіше різних форматів), які треба вичленовувати і об'єднувати одне з одним для розв'язання. Приклади зі звалищами лише одного формату: звалище фільмів з чисельниками в назвах і його рішення; звалище матриць і його рішення.

35 популярних шифрів:

Алфавіти і мови:

1. Український, англійський, руський, грецький алфавіти (зведена таблиця з номерами літер)

Використовуються часто за механікою цифри-літери і навпаки

2. Руни (футарк)

Давні германські літери І–ХІІ ст. Зібрані в рунічній абетці — футарку

3. Фіванський алфавіт (ангельський алфавіт, алфавіт відьом)

Система письма нез'ясованого походження, що у Середньовіччі використовувалася приховування від неприсвячених різних таємних текстів

4. Мови Толкіна (гномів та ельфів)

Мови, що були вигадані і використовувались у творах Дж. Р. Р. Толкіна про Середзем'я.

Мова гномів - Кхуздул, метод писемності - Кірт:

Мова ельфів - Синдарин, метод писемності - Тенгвар:

5. Аурек-беш (мова джедаїв)

Вигаданий алфавіт, який використовувався для запису основної галактичної мови в кінофраншизі "Зоряні війни"

6. Клінгонська мова

Штучна мова, розроблена для раси клінгонців у фантастичному всесвіті «Зоряний шлях» (англ. Star Trek). Алфавіт:

7. Криптонська мова

Вигадана і використовувалась як рідна мова Супермена у всесвіті коміксів DC. Алфавіт:

 

Абетки, коди і шифри з простою заміною літер на символи або набори знаків:

8. Азбука Морзе (телеграфна абетка)

Названа за ім'ям розробника Семюела Морзе, який запропонував її в 1838. Відтворення графічних знаків через комбінації крапок і тире - це її головна функція. Часто загадується через щось довге (тире) і щось коротке (крапка). Нижче подані український та англійський варіанти і мнемонічне правило для вивчення

9. Міжнародний радіотелефонний фонетичний алфавіт (алфавіт НАТО, алфавіт ІКАО)

В алфавіті акрофонічно присвоюють кодові слова літерам англійської абетки (Alpha для A, Bravo для B і т.д.) так, що критичні поєднання букв і цифр можуть бути вимовлені та зрозумілі для тих, хто приймає та передає голосові повідомлення по радіо або телефону незалежно від їх рідної мови.

10. Шрифт Брайля

Рельєфно-крапковий шрифт для написання і читання людьми з порушенням зору, розроблений французом Луїсом Брайлем. В основі шрифту лежить комбінація шести крапок. Нижче подані український та англійський варіанти і принцип формування літер (мнемонічне правило для вивчення)

11. Шрифт Муна

Шрифт для сліпих, в якому використовуються спрощені рельєфні латинські літери. Прихильники цієї системи стверджують, що вона простіша в розумінні, ніж шрифт Брайля. Шрифт Муна використовується в основному людьми, що втратили зір в зрілому віці, вже знаючими форму літер. Нижче алфавіт для літер і для цифр

12. Мова жестів

Це вид спеціального спілкування, який дає змогу позначати цілі слова, а також літери алфавіту певними жестами. Жестову мову для обміну інформацією використовують як люди з вадами голосових зв'язок та слуху, так і люди без таких вад. Нижче подані український та англійський варіанти

13. Семафорна абетка (прапорцева сигналізація)

Це спосіб комунікації, що застосовується на флоті. Кожен умовний знак зображується певним положенням рук сигналіста-семафорника з прапорцями

14. Шифр Бекона (дволітерний шифр)

Метод приховування секретного повідомлення, вигаданий Френсісом Беконом на початку XVII століття. Він розробляв шифри, які б дозволяли передавати секретні повідомлення в звичайних текстах так, щоб ніхто не знав про ці повідомлення. Шифр базується на двійковому кодуванні алфавіту символами «А» і «Б», яким можна зіставити «0» і «1»

15. Код Бодо

Цифровий синхронний 5-бітний код. Код розробив Жан Еміль Бодо у 1870 р. для свого телеграфу. Код вводився спеціальною п'ятикнопковою клавіатурою, натискання клавіші чи відсутність натискання відповідало передаванню чи непередаванню одного символа в п'яти-бітному коді. Кожній літері або цифрі відповідає п'ять елементарних знаків

16. Шифр тіні

З'явився в 30-ті роки минулого століття, на які в США припав початок популярності бульварного чтива. Поданий шифр з'явився в серії книг, де головним героєм був персонаж "Тінь" ("Shadow")

17. Шифр "Танцюючі чоловічки"

Шифр був в однойменному оповіданні англійського письменника Артура Конана Дойля про детектива Шерлока Холмса і доктора Ватсона. В оповіданні великий детектив Шерлок Холмс викриває загадку таємничого шифру, що складається із зображень танцюючих чоловічків.

18. 3D-абетка

Літери представлені так, якби вони були в трьохмірній площині

19. Puzzle-код

Кожна літера або символ виглядає як елемент паззлу. При шифруванні вони просто поєднуються, налягаючи одна на одну, як власне і цілі паззли

20. Пентаміно

Це п'ятиклітинні поліміно, тобто пласкі фігури, кожна з яких складається з п'яти однакових квадратів, з'єднаних між собою сторонами ("ходом шахматної тури").

21. Шифр масонів (PigPen, шифр "хрестики-нолики")

Геометрично простий шифр підстановки, в якому кожній літері алфавіту ставиться у відповідність певна частина однієї з чотирьох сіток. Вся складність даного шифру полягає в тому, щоб визначити, за яким законом кожної букви алфавіту відводиться місце в одній із чотирьох сіток. Але шифр це віднесений саме в цей блок, тому що найчастіше використовуються 2 принципи розташувань літер за алфавітним порядком в сітках, що подані нижче.

Це перший варіант, з яким асоціюють також назву "PigPen":

Це інший варіант:

 

Шифри і коди, пов'язані з криптографією і математикою:

22. Атбаш

Атбаш - простий шифр підстановки, що пішов з івриту. Даним алгоритмом зашифровано частину біблійних текстів. Правило шифрування полягає в тому що, перша буква алфавіту замінюється останньою, друга — передостанньою і так далі. Приклад для різних алфавітів виглядає так:

23. Тарабарська грамота (проста літорея)

Один з тайнописів, що вживався в старослов'янській літературі. Назва очевидно пішла від лат. littera. Проста літорея (також відома як «тарабарська грамота») виконувалась таким чином. Писали приголосні в два ряди, цей запис і слугував ключем шифру:

При шифруванні уживали верхні літери замість нижніх і навпаки, причому голосні писали без змін (наприклад, слово «Вікіпедія» може бути записане як «Шітінеція»).

24. Книжковий шифр

Це вид шифру, в якому кожен елемент відкритого тексту (кожна літера чи слово) замінюється на вказівник (наприклад, номер сторінки, рядка/стовпця, слова, літери) аналогічного елемента в додатковому тексті-ключі. Для дешифрування необхідно мати закритий текст, так і додатковий текст-ключ. Як додатковий текст часто використовували поширені книги, або книги, які з великою ймовірністю були і у відправника, і в адресата, або просто цифри. В квестах використовуватись можут не лише книги, це можуть бути довгі написи на пам'ятниках, вивіски, білборди. Існує декілька варіацій цього шифру, але на прикладі розглянемо найпростіший:

Візьмемо цей вірш як початковий текст, а текст-ключ буде "1.2.1   4.1.4   6.2.4   7.1.4   13.1.1", де зазначені номер рядка, номер слова і номер літери: виходить "ТАРАС"

25. Шифр Рішельє (решітка Кардано)

Решітка Кардано - історично перша відома шифрувальна решітка, трафарет, що застосовувався для шифрування та дешифрування, виконаний у формі прямокутної (найчастіше квадратної) таблиці-картки, частина ділянок якої вирізана, і через які наносився шифротекст. Порожні поля тексту заповнювалися іншим текстом для маскування повідомлень під звичайні послання - таким чином, застосування решітки є однією з форм стеганографії. Запропонована в 1550 Джероламо Кардано. Відомо про досить широке використання решітки у листуванні XVI-XVIII століття - зокрема, вважається, що її застосовував кардинал Рішельє, звідти і назва шифру.

Результат: Spain sails in may to arms

26. Шифр Цезаря

Шифр Цезаря або шифр зсуву — симетричний моноалфавітний алгоритм шифрування, в якому кожна буква відкритого тексту заміняється на ту, що віддалена від неї в алфавіті на сталу кількість позицій. Римський імператор Юлій Цезар використовував для приватного листування шифр зсуву з ключем 3 — замість літери A підставляв D, замість B — E і так далі. Метод Цезаря не надає майже ніякого криптографічного захисту, але він ліг в основу дещо складніших алгоритмів, наприклад шифру Віженера.

Варіант шифру зсуву ROT13 використовується в англомовному сегменті інтернету для приховування спойлерів, розгадок головоломок тощо:

27. Шифр Віженера

Шифр Віженера — поліалфавітний шифр, який як ключ використовує слово. Ключове слово повторюється, поки не отримано необхідну довжину повідомлення. По вертикалі вибираємо літери відкритого тексту, а по горизонталі — ключа, на перетині цих значень отримуємо знаки шифротексту:

Наприклад: Відкритий текст: «полі/алфа/вітн/ий ши/фр»; Ключ: «ключ/ключ/ключ/кл юч/кл»; Шифротекст: «аайд/кьтч/мцрі/фш цґ/дв».

28. Шифр Гронсфельда

Поліалфавітний підстановочний шифр створений графом Гронсфельдом (керівником першої дешифрувальної служби Німеччини) в XVII столітті. Шифр можна вважати удосконаленням шифру Цезаря і Віженера. Візуально схожий на Віженера, відмінність в тому, що в якості ключа застосовуються цифри:

Наприклад. Нехай дано вихідний текст: C = «GRONSFELD» і ключ: K = «2015». Довжина тексту — 9 символів, отже й довжина ключа також повинна дорівнювати 9 символам. K = «201520152». Шифротекст (C) буде «IRPSUFFQF»

29. Шифр Плейфера

Шифр Плейфера або квадрат Плейфера — ручна симетрична техніка шифрування, в якій вперше використано заміну біграм. Шифр у 1854 році винайшов англійський фізик Чарльз Вітстон, але він отримав ім'я лорда Лайона Плейфера, який просував використання цієї системи у державній службі. Цей метод передбачає шифрування пар символів (біграм) замість одиночних символів, як у шифрі підстановки й у більш складних системах шифрування Віженера. Через це шифр Плейфера стійкіший до злому методом частотного аналізу та один з найскладніших в цій статті (рекомендуємо користуватись дешифраторами)

Шифр Плейфера використовує матрицю 5х5 (для латинського алфавіту, для кириличного алфавіту можливо збільшити розмір матриці до 4х8), що містить ключове слово або фразу. Для створення матриці й використання шифру досить запам'ятати ключові слова й чотири простих правила. Щоб скласти ключову матрицю, в першу чергу потрібно заповнити порожні клітинки матриці буквами ключового слова (без запису символів, які повторюються), потім заповнити пусті клітинки матриці символами алфавіту, що не зустрічаються в ключовому слові, по порядку (в англійських текстах зазвичай опускається символ «Q», щоб зменшити алфавіт, в інших версіях «I» і «J» об'єднуються в одну клітинку). Ключове слово можна записувати у верхніх рядках матриці зліва направо, або якимось іншим чином, наприклад, по спіралі з лівого верхнього кута до центру. Ключове слово, доповнене алфавітом, становить матрицю 5х5 і є ключем шифру.

Для того щоб зашифрувати повідомлення, необхідно розбити його на біграми (групи з двох символів), наприклад «Hello World» стає «HE LL OW OR LD», і відшукати ці біграми в таблиці. Два символи біграми відповідають протилежним кутам прямокутника в ключовий матриці. Визначаємо положення кутів цього прямокутника відносно один одного. Потім, керуючись наступними 4 правилами, зашифровуємо пари символів вихідного тексту:

1. Якщо два символи біграми збігаються (або якщо залишився один символ), додаємо після першого символу «Х», зашифровуємо нову пару символів і продовжуємо. У деяких варіантах шифру Плейфера замість «Х» використовується «Q».

2. Якщо символи біграми вихідного тексту зустрічаються в одному рядку, то ці символи замінюються на символи, розташовані в найближчих стовпцях праворуч від відповідних символів. Якщо символ є останнім в рядку, то він замінюється на перший символ цього ж рядка.

3. Якщо символи біграми вихідного тексту зустрічаються в одному стовпці, то вони перетворюються в символи того ж стовпця, що знаходяться безпосередньо під ними. Якщо символ є нижнім в стовпці, то він замінюється на перший символ цього ж стовпця.

4. Якщо символи біграми вихідного тексту знаходяться в різних стовпчиках і різних рядках, то вони замінюються на символи, що знаходяться в тих же рядках, але відповідні іншим кутам прямокутника.

Для розшифровки необхідно використовувати інверсію цих чотирьох правил, відкидаючи символи «Х» (або «Q»), якщо вони не несуть сенсу в початковому повідомленні..

Приклад квадрату для ключа "playfair example"

Ось таким чином за допомогою квадрату за цим ключем кодуємо слово HIDE - отримуємо шифротекст BMOD

30. Квадрат Полібія (тюремна абетка перестукування)

Квадрат Полібія, також відомий як шахова дошка Полібія — оригінальний код простої заміни, одна з найдавніших систем кодування, запропонована Полібієм (грецький історик, полководець, державний діяч, III століття до н. е.). Цей спосіб кодування спочатку застосовувався для грецької абетки, але потім поширився на інші мови. Також є дані, що цим шифром за допомогою перестукування користувались у в'язницях, звідси альтернативна назва

До кожної мови окремо складається таблиця шифрування з певною кількістю пронумерованих рядків та стовпців (бажано - однаковою). Приклади таблиць для англійської та української:

І далі існує декілька принципів шифрування за допомогою квадрата Полібія. Нижче наведено приклади двох простіших з них:

1й: Для шифрування на квадраті знаходили букву тексту і вставляли в шифровку нижню від неї в тому ж стовпці. Якщо буква була в нижньому рядку, то брали верхню з того ж стовпця. Наприклад, шифруємо слово "SOMETEXT", після шифрування отримуємо "XTRKYKCY".

2й: В кожної літери є своя "координата", що отримується за горизонтальним і вертикальним розташуванням. Наприклад, слово "SOMETEXT" має координати 34 43 23 51 44 51 35 44. Цей метод можна використовувати за допомогою перестукування за кількістю стуків, як вкзано в описі шифру.

31. Скитала

Скитала (грец. «палиця») — пристрій шифрування, який використовувався у Стародавній Спарті. Являла собою дерев'яний циліндр, на який намотувалась шкіряна стрічка. Перпендикулярно стрічці писалось повідомлення, потім стрічка розмотувалась і передавалась одержувачу. Шифр Скитала — типовий представник перестановочних шифрів. Ключем є діаметр циліндра.

32. Римські цифри

Римська система числення, що використовувалася стародавніми римлянами, базується на використанні особливих знаків (літер латинської абетки) для десяткових розрядів I = 1, X = 10, С = 100, М = 1000 та їх половин V = 5, L = 50, D = 500. Натуральні числа записуються за допомогою повторення цих цифр. При цьому, якщо більша цифра стоїть перед меншою, то вони додаються (принцип додавання), якщо ж менша перед більшою, то менша віднімається від більшої (принцип віднімання). Останнє правило застосовується тільки для уникнення чотириразового повторення однієї цифри. Наприклад, I, X, С ставляться відповідно перед X, С, М для позначення 9, 90, 900 або перед V, L, D для позначення 4, 40, 400. Наприклад, VI = 5 + 1 = 6, IV = 5 – 1 = 4 (замість IIII). XIX = 10 + 10 – 1 = 19 (замість XVIIII), XL = 50 – 10 = 40 (замість XXXX), XXXIII = 10 + 10 + 10 + 1 + 1 + 1 = 33 тощо

33. Цифри в різних системах числення (бінарний код, код Грея, HEX, вісімкові числа)

Системою числення, або нумерацією, називається сукупність правил і знаків, за допомогою яких можна відобразити (кодувати) будь-яке невід'ємне число. Табличка з тими що найчастіше використовуються:

34. ASCII

ASCII (акронім від назви Американський стандартний код для інформаційного обміну, англ. American Standard Code for Information Interchange) в обчислювальній техніці — система кодів, у якій числа від 0 до 127 включно поставлені у відповідність літерам, цифрам і символам пунктуації. Наприклад, 45 відповідає знаку переносу, а 65 — літері «А» великій. Перші 32 коди використовуються для керівних функцій, на зразок введення і стирання попереднього символу. Табличка з деякими символами:

35. ALT-коди

ALT-код — код, символи якого викликаються за допомогою кнопки Alt і цифр на NUM-PAD'і. Табличка з деякими:

Звісно ж, це лише стислий перелік шифрів - найрозповсюдженіших за нашою думкою. Ну і нижче додатково також авторський перелік відомих тем для завдань, що часто зустрічаються в іграх.

35 популярних механік завдань:

Хімія: 1. Періодична таблиця елементів Менделєєва (ще варіант); 2. Формули різних хімічних речовин

Фізика: 3. Фізичні формули; 4. Фізичні величини (їх позначення літерами, одиниці вимірювання, конвертація)

Математика: 5. Математичні формули і рівняння; 6. Числа Фібоначчі

Музика: 7. Ноти (і їх позначення літерами)8. Сольресоль (мова музики)

Спорт: 9. Олимпіади, різні чемпіонати/змагання та їх переможці; 10. Шари в пулі (більярді)

Медицина: 11. Таблиці для перевірки зору (Снеллена та Сівцева); 12. Групи крові13. Структура і шифр ДНК

Економіка: 14. Гроші (валюти) та їх конвертація; 15. Купюри/монети та зображення на їх сторонах (постаті, споруди; наприклад: українські банкноти), знаки для сліпих; 16. Логотипи брендів (наприклад автомобілей)

Астрологія: 17. Знаки зодіаку18. Сузір'я та китайський зодіак (гороскоп); 19. Планети та різні об'єкти космосу

Інформатика: 20. Назви і коди кольорів21. Версії windows, android та різних програм; 22. Юнікод; 23. QR-коди; 24. Розкладки клавіатури компьютера (ua, en) або кнопкових телефонів (також т9)

Географія: 25. Прапори країн26. Телефонні коди країн27. Інтернет-домени країн28. Штрих-коди; 29. Поштові індекси (наприклад: України); 30. Часові пояси (UTC) або місцевий час (GMT); 31. Автомобільні коди (номери) різних країн або областей України; 32. Схеми громадського транспорту (часто - метро, наприклад - Києва, Харкова, Дніпра); 33. Аеропорти та коди IATA і ICAO, космодроми; 34. Літерні позначення вокзалів (авто- та залізничних); 35. Позначення штатів США (US-PS)

В квестах на реальній місцевості за допомогою будь-чого, що описано в даній статті, загадуються вулиці, об'єкти (магазини, заклади, пам'ятники тощо), адреси, перехрестя вулиць (проспектів, перевулків, бульварів тощо) і також географічні координати (при чому координати можуть бути в 2 виглядах; наприклад, монумент "Батьківщина-мати" має координати 50.426441, 30.562914 або 50°25'35.2"N 30°33'46.5"E.
В онлайн-іграх це реалізується через google street view та google-панорами (увімкнення тут). Ці режими дозволяють віртуально подорожувати в багатьох місцях світу; наприклад, біля Пізанської вежі: street view (лінії на мапах) та кругові панорами (кружечки на мапах).

Лайфхак для новачків: існують сайти, додатки, боти, що суттєво спрощують розв'язання завдань. Це анаграмайзери, пошук слів по масці, асоціатори, гугл-об'єктив, шазам, дешифратори тощо.

Щоб потренуватись, можна пограти в безкоштовні навчально-фанові ігри. 

Наші авторські одиночні ігри: Old School online, Міні-звалище online, Чемпіонат світу з олімпійок online; і платні командні: Сапер online

Старі ігри (на русском языке): Эпицентр СобытийШтурмовая "Солянка"Штурмовая "50 загадок".

(с) mal (tg: @slowpokeeer)