Ця стаття - про популярні механіки завдань в квестах та різних проектах інтелектуальних ігор, що допоможе новачкам розібратись та може бути використана як помічник.

35 популярних класичних форматів:
1. Альтернативні назви (обкладинки, афіші) Авторською логікою, зазвичай картинками, загадані будь-які назви (фільмів, творів, об'єктів, картин, пісень, гуртів тощо - зазвичай вказується в завданні).

Наприклад:

Тут загаданий фільм - "Містер і місіс Сміт"

2. Ходіння по мухахЦе ті ж самі назви, що і з пункту 1, але змінені на 1 літеру. Є ще варіант, що додана або прибрана 1 літера (ми його називаємо "ходіння по мурках"). Назва формату вкладає в себе його сенс. Є твір "ходіння по муках", змінюємо на 1 літеру, отримуємо "ходіння по мухах". При вирішенні завдання ж хід логіки зворотній.

Наприклад:

Тут загаданий твір - "Маленький принц" (маленький принт)

3. Нескінченні віршіУ віршованій формі в кінці не вистачає загаданого когось або чогось (може римуватись і укладатись в такт).

Наприклад:

Стібав тупих зірок в тв-програмі,
тепер дивиться їх сторіз в інстаграмі.

Тут загадана людина - Олексій Дурнєв

4. Вгадай за кадром/фрагментиЗображується частина предмету або кадр/гіфка/відеовідрізок із фільму, серіалу, мультфильму, кліпу тощо, і треба зрозуміти що це таке. 

Наприклад:

Фрагментом загаданий предмет - стілець

Гіфкою загаданий момент із фільму - "Великий Гетсбі"

5. Вгадай мелодіюЗа вирізаним відривком або кавером загадана якась пісня. Може ще бути пісня, що програється задом наперед.

Наприклад:

Тут загадана пісня - "Cry me a river"

Тут загадана пісня - "Say it right"

6. Пісні в картинкахКартинками загаданий(і) рядок(и) з пісні. Ще може бути текст переведений через інші мови, або з підміною понять (але це не зовсім з цієї опери).

Наприклад:

Тут загаданий рядок "На 9 этаже медведи и фаберже" - пісня Бумбокс - "Хоттабич"

7. Голосний маршЗ тексту пісні викинуті всі приголосні.

Наприклад:

..е.а.ія .а.о, .а.о ..е.а.ія .о...і.ає .о.е, а .о.а .и.іє .а..і.а. .е.і, .а.о, .о.и..о.у .о.у .е .о.у.и ..оє .і..е ..о.о

Тут загадана пісня - "Стефанія"

8. Фразеологізми/прислів'яАвторською логікою загадані стійкі словосполучення або приказки.

Наприклад:

Тут загаданий фразеологізм - білими нитками шито

9. Словосполучення/недословосполученняАвторською логікою загадане зазвичай відоме часто вживане словосполучення, зазвичай з 2 слів (часто - прикметник + іменник, але можуть бути винятки). Може бути також нестійкі, але з якоюсь родзинкою, наприклад, обидва слова починаються з однієї й тієї ж літери. Також можуть бути недословосполучення, тобто зображена тільки одна його частина (слово), а іншу треба додумати.

Наприклад:

Тут загадане словосполучення - Холодна війна

10. ГаПоІФіКаПершими двома літерами кожного слова загадані назви будь-чого (фільмів, творів, пісень, прислів'я тощо). Назва формату утворилась від прикладу (Гаррі Поттер І Філософський Камінь).

Наприклад: 

ВтЗШо - "Втеча з Шоушенку"

СоПаБо - "Собор Паризької Богоматері"

11. ЦифролітериЦифрами і першими літерами слів загадані якісь відомі (або не дуже) факти.

Наприклад:

уВР366Д - у високосному році 366 днів

КМ9Ж - кішка має 9 життів

12. АсоціаціїАвторською логікою асоціативно загадане якесь поняття, предмет або слово.

Наприклад:

Тут загадане поняття - мем (кіт Степан, "астанавітєсь", пакет АТБ - досить відомі українські інтернет-меми)

Або поскладніше:

Зображені пілот, джаз, аккорд та одіссей. Це все моделі автівок Хонда. Відповідь - Хонда

13. ОмонімиАвторською логікою загадане слово, в якого декілька різних значень, але воно пишеться однаково.

Наприклад:

Тут загадане слово - бабки (або бабки бабки)

14. РебусиКласичні ребуси, які всі знають зі школи. Але окрім стандартних використованих часточок (в, і, з, по, на, над, під, та, про, у, при, не) вони можуть бути ускладнені іншими часточками (до, за, ди, бі, ту, три=з, фор=4, тен і т.д.)

Наприклад:

Тут загадане слово - ненажера

15. ШарадиЗ декількох загаданих часточок, складених разом, виходить одне слово. Можуть бути віршовані, прозаїчні, картинками. Також можуть бути променеві шаради (картинками), коли до однієї часточки треба додавати кожний раз інші різні.

Наприклад:

За зморшками на старому лбу

Скажи, скільки років вже живу?

Тут загадані часточки чоло і вік - чоловік

16. КубраїФормат, утворений за допомогою заміни часточок в загаданому слові на синоніми, антоніми, подібне, щось навпаки або задом наперед, догори дригом тощо. Назва формату утворена згідно його сенсу. Шар ада = куб рая.

Наприклад:

грабіжник рами - ворскла

мі ставка насип є з песо - реконвалесцент

17. БашотиФормат, схожий на кубраю, але в загаданому слові заміняється лише частина слова, інша залишається незмінною. Назва формату утворена згідно його сенсу. Б ашот = бармен.

Наприклад:

кошмарет - сонет

вамона - валіза

18. КуброзагадкиЗа типом заміни в кубраях замінюються не часточки слова, а цілі слова. У відповіді маємо декілька слів або ціле речення. Таким чином може бути загадане будь-що з декількох слів, у т.ч. назви.

Наприклад:

Двох лугів плід - одного поля ягода

Жовтий фут - "Зелена миля"

19. ІнгредієнтиЧерез переклад слів на іншу мову (зазвичай англійську) утворюються часточки, які якщо об'єднати, то можна розгадати співзучне слово. Назва формату саме так і була отримана. В жадний кінець - in greedy end - інгредієнт.

Наприклад:

церква хвора - church ill - Черчілль

або:

wall core dove - волкодав

20. РозчленівкиВзявши вказану кількість літер з кожного слова (з будь-якої його частини) і склавши їх, вийде слово.

Наприклад:

Прозаїк (2) + невдаха (3) + покарання (3) = завдання

21. ГоловахвістТреба поєднати 2 слова так, щоб кінець першого та початок другого утворили нове слово. Кількість букв, котрі можуть братись, може бути вказана в завданні, а може й не бути.

Наприклад:

сальМА + СКАрлет = маска

22. АнаграмиЗ одного слова якщо перемішати всі його літери, то вийде інше слово. Картинками чи текстом чи ще чимось загадані обидва. Може бути ще різновид: зеркальні анаграми (коли анаграма отримується просто прочитанням назад; не плутати з паліндромами!)

Наприклад:

гірська тварина за розміром дуже невеличка - лама мала (мала лама)

їхав в авто з шашечками на операцію з приводу порожнинного утворення - таксі кіста

23. МатриціЗагадані 3 слова, в яких є однакові 3 зцеплені букви (без перестановок). Зрозумівши ці 3 букви, простіше розгадати всі слова.

Наприклад:

аваТАР ТАРантіно сТАРк

або:

один з представників народу балкан біля Собору Святого Петра згадував де знаходиться умовна лінія, що поділяє землю на північ та південь - хорВАТ ВАТикан екВАТор

24. АнаграматриціПісля вирішення матриць (з минулого пункту) треба взяти по 3 букви з кожної, поєднати, анаграмувати і отримати слово.

Наприклад анаграматриця з минулого пункту:

ТАР + ВАТ = втрата

25. ЛітерословиНаш авторський формат, по суті - різновид анаграми. Треба з купи літер вичленити по одній та анаграмувати всі і отримати слово.

Наприклад:

сховані літери И В О Л М С - символ

26. ГібридиВ декількох словах (зазвичай в двох) треба утворити перетин на декілька (зазвичай три) літери і отримате одне "гібридне" (зазвичай неіснуюче) слово

Наприклад:

відповідь - дорБЛЮдо

або:

Кинув дітей в сумку і опинився між Аргентиною і Бразилією - кенгУРУгвай

27. Циклоїди/недоциклоїдиПо суті, це ланцюжок з гібридів, але рідко коли перетини чітко на три букви, зазвичай від 2 букв і більше. Тобто в 1 циклоїді можуть бути перетини і на 2, і на 3, і на 4 літери і т.д. Повний циклоїд - коли його початок і кінець замкнені (тобто останнє слово є початком першого). Недоциклоїд - коли незамкнені.

Наприклад недоциклоїд:

пікаЧУкЧАШКАЛАстіКАтаНАПОРШЕстеренКАзіНОутбУКроп

28. МетаграмиЦе 2 слова, що відрізняються на одну замінену літеру. Цей формат використовується в якості механіки і в ходінні по мухах з пункту 2 цього списку. Також може бути ланцюжок метаграм, коли покроковою заміною літер треба зробити з одного слова інше.

Наприклад:

перелив воду з однієї керамічною тари в скляну поменше - чашка чарка (або чарка чашка, зазвичай немає принципового значення)

або перетворіть гору на золугора - кора - кола - зола

29. ЛогогрифиЦе 2 слова, що відрізняються на одну або декілька додану або видалену літеру. Класично - це 1 буква, але може бути й більше (зазвичай вказується в умові завдання). Також може бути ланцюжок з логогрифів, коли треба покроково додавати літери, утворюючи більші слова.

Наприклад:

написав звіт командиру про те як пес виконав команду - рапорт апорт (або апорт рапорт, зазвичай немає принципового значення)

30. БрюквиЦе формат, за якого в одному слові одна буква замінюється одночасно на дві зцеплені.

Наприклад: 

засіб індивідуального захисту пом'явся, тож довелося пофіксити це - маска праска (або праска маска, зазвичай немає принципового значення)

Далі 3 складних формати, що є різними комбінаціями метаграм, логогрифів та анаграм.

31. МетагрифиКомбінація метаграми та логогрифу. Одночасно і замінюється одна літера, і додається або вбирається інша. 

Наприклад:

одягнув засіб індивідуального захисту, щоб зібрати мед в селі - маска пасіка (або пасіка маска, зазвичай немає принципового значення)

32. МетанаграмиКомбінація метаграми та анаграми. Одночасно і замінюється одна літера, і всі вони в слові перемішуються. 

Наприклад:

націпив засіб індивідуального захисту мов тканину для гойдання між 2 деревами - маска гамак (або гамак маска, зазвичай немає принципового значення)

33. Логанаграми (плюсограми)Комбінація логогрифу та анаграми. Одночасно і додається або вбирається одна літера, і всі вони в слові перемішуються.

Наприклад:

побачив засіб індивідуального захисту на корінній мешканці Таїланду - маска сіамка (або сіамка маска, зазвичай немає принципового значення)

34. ОлімпійкаЦе такий формат, де за допомогою асоціацій, каламбурів або інших форматів (тобто в цілому - з авторської логіки) з декількох слів (зазвичай двох, але буває і трьох) треба отримувати одне і "рухатись" до вершини, щоби врешті-решт отримати фінальне слово. Стартові слова або даються одразу, або загадані чим завгодно - текстом, картинками, ребусами, іншими форматами і т.д. Кількість стартових секторів може бути різна - від 4 до 128 (а теоретично може й більше).

Ось так виглядає приклад вже розв'язаної олімпійки:

35. Зворотня олімпійкаЦе олімпійка "навпаки". Вам треба маючи тільки фінальне слово-вершину розв'язати всі інші. Здебільшого за допомогою перебору варіантів (логічного, підбору асоціацій).

На прикладі олімпійки з минулого пункту: маючи слово "посол", треба відкрити всі інші 30 секторів.

Завдання в майже всіх вищеописаних форматах можуть даватись за допомогою картинок, тексту, віршами, авторським малюнком, іграми типу крокодилу та еліасу, іншими мовами (зокрема англійською), шифрами, а також колажем та звалищем і бозна чим що. Про шифри читайте нижче. Колаж - коли на одному великому полотні одночасно багато (зазвичай однакових за форматом) завдань. Приклад колажу з недословосполученнями. Звалище - коли вперемішку видані багато завдань таблицею (може бути й різних форматів), які треба вичленовувати і об'єднувати одне з одним для розв'язання. Приклад звалища с назвами фільмів з чисельниками в назвах і його рішення.

 

Лайфхак для новачків: існують сайти, додатки, боти, що суттєво спрощують розв'язання завдань. Це анаграмайзери, пошук слів по масці, асоціатори, гугл-об'єктив, шазам, дешифратори тощо.

Щоб потренуватись, можна пограти в безкоштовні навчальні одиночні ігри. 

Наша авторська гра: Old School online. Старі ігри (на русском языке): Эпицентр СобытийШтурмовая "Солянка"Штурмовая "50 загадок".

(с) mal (@slowpokeeer) буде доповнене